Debiut 12,3-calowych cyfrowych zegarów

Debiut 12,3-calowych cyfrowych zegarów w nowej Kia XCeed

 

XCeed – nowy miejski crossover marki Kia – będzie dostępny z cyfrowym zestawem wskaźników o przekątnej 12,3 cala. To pierwsze takie rozwiązanie w samochodach Kia Motors poza autami elektrycznymi. Debiut Kia XCeed odbędzie się już 26 czerwca 2019 r. Gdy po wakacjach nowy miejski crossover wejdzie do sprzedaży, będzie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów kompaktowych.

 

- 12,3-calowy, cyfrowy zestaw wskaźników Supervision będzie miał swój rynkowy debiut wraz z wejściem do sprzedaży nowego miejskiego crossovera

- wskaźniki Supervision cechują się zaawansowanymi możliwościami graficznymi i mogą być stosowane również w przyszłych modelach marki Kia

- nowa Kia XCeed zostanie zaprezentowana 26 czerwca 2019 roku

 

Emilio Herrera, dyrektor ds. Operacyjnych w Kia Motors Europe, powiedział: „Nowy, cyfrowy zestaw wskaźników Supervision to jedna z wielu zaawansowanych technologii, które – w ramach opcji – będą oferowane do Kia XCeed. Szeroki zakres możliwych funkcji sprawia, że szczególnie w bogato wyposażonych modelach cyfrowe wskaźniki będą odgrywać ważną rolę w przekazywaniu kierowcy najważniejszych informacji w czytelny i jednoznaczny sposób. W przyszłości cyfrowy zestaw wskaźników znajdzie zastosowanie w innych modelach marki Kia”.

 

Wysokiej rozdzielczości wyświetlacz zaprojektowano z myślą o czytelności informacji

Nowy, 12,3-calowy zestaw wskaźników Supervision w Kia XCeed zaprojektowano tak, aby dostarczał kierowy informacje w jak najbardziej czytelny sposób. Cyfrowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920x720 pikseli zastępuje tradycyjny zestaw wskaźników z prędkościomierzem i obrotomierzem, który jest stosowany w większości modeli marki Kia. Jednoczęściowy i bezramkowy ekran wyświetla ostre cyfrowe tarcze prędkościomierza i obrotomierza. Wyświetlacz pracuje bardzo płynnie i szybko reaguje na zmianę danych.

 

Pomiędzy dwoma cyfrowymi tarczami znajduje się wielofunkcyjny wyświetlacz komputera pokładowego. Jego wskazaniami steruje się za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy. W tej części mogą być prezentowane kolejne wskazania nawigacji, a także informacje z systemu audio lub o rozmowie telefonicznej oraz kontakty i szczegółowe dane na temat podróży, które obejmują m.in. chwilowe i średnie zużycie paliwa. System wyświetla także alarmy diagnostyczne i umożliwia wyświetlanie powiadomień, które są związane z działaniem różnych systemów bezpieczeństwa i asystujących kierowcy oraz z aktualnym natężeniem ruchu i z nawigacją. Wielofunkcyjny wyświetlacz centralny pokazuje również sygnały ostrzegawcze dla kierowcy, jak informacja o zalecanej przerwie, wynikającej z wykrycia oznak zmęczenia.

 

Gdy kierowca po zaparkowaniu XCeeda wyłączy silnik, cyfrowy zestaw wskaźników odtworzy krótką grafikę samochodu w ruchu i wyświetli podsumowanie danych z ostatniej trasy. Informacje obejmują czas jazdy, przejechany dystans, średnie zużycie paliwa oraz zasięg obliczany w oparciu o ostatnie średnie zużycie paliwa.

 

Nowy zestaw wskaźników Supervision, w zależności od rynku i wyposażenia nowej Kia XCeed, będzie dostępny jako opcja. Zastępuje on klasyczne zegary i 3,8-calowy monitor LCD lub 4,2-calowy kolorowy ekrany TFT LCD, dostępne w różnych wersjach wyposażenia.

 

Grafika trybu „Drive Mode”

Podobnie jak inne modele z rodziny nowego Ceeda, także wybrane wersje Kia XCeed będą oferowane z systemem wyboru trybu jazdy – Drive Mode Select. Dzięki niemu kierowcy mogą dostosowywać szybkość reakcji silnika i prędkość zmiany biegów automatycznej przekładni oraz siłę wspomagania układu kierowniczego do warunków jazdy.

 

Nowy, cyfrowy zestaw wskaźników Supervision dostosowuje grafikę odpowiednio do każdego trybu. Po zmianie trybu zestaw wskaźników wyświetla bardziej szczegółowe informacje dotyczące każdego z nich. W trybie normalnym wyświetlacz pokazuje wskaźnik chwilowego zużycia paliwa oraz klasyczne prędkościomierz i obrotomierz, a także dodatkowe informacje. W trybie sportowym informacja na temat prędkości jazdy i obrotów silnika ma większy rozmiar. Dane, które nie są najistotniejsze z punktu widzenia jazdy, w trybie Sport są ukryte, aby nie rozpraszać kierowcy nadmiarem informacji.

 

Cyfrowe tablice rozdzielcze przyszłości

Cyfrowe wskaźniki są kluczowym elementem ułatwiającym obsługę licznych systemów i umożliwiają wyświetlanie informacji z różnych źródeł. ​Cyfrowy zestaw wskaźników Supervision jest dowodem na to, że Kia jest dobrze przygotowana do rewolucji technologicznej w dziedzinie systemów asystujących i układów napędowych.

 

Możliwości graficzne nowego, cyfrowego zestawu wskaźników Supervision pokazują, że idealnie nadaje się on do współpracy z zaawansowanymi zelektryfikowanymi układami napędowymi, które będą stosowane w coraz większej liczbie modeli marki Kia. W przyszłości cyfrowy zestaw wskaźników będzie dostosowany do przekazywania informacji na temat ekologicznego stylu jazdy oraz do wyświetlania przepływu energii między akumulatorem a silnikami elektrycznymi. Cyfrowy wyświetlacz zapewni również unikalną współpracę z trybem jazdy Eco, który jest oferowany w wybranych modelach. Cyfrowy zestaw wskaźników zostanie wprowadzony do innych hybrydowych modeli typu mild hybrid, aut hybrydowych i hybrydowych typu plug-in oraz do samochodów elektrycznych.