Najbardziej niezawodne marki. Kia na podium

Amerykański J.D. Power opublikował najnowszą edycję swojego słynnego raportu. Najbardziej niezawodne marki? Lexus, Porsche oraz… Kia. Niemieckie marki daleko w tyle. 

J.D. Power słynie z tego, że nie powierza aut do sprawdzenia mechanikom, dziennikarzom, czy ekspertom. Metodologia Amerykanów jest znacznie bardziej wiarygodna, bo sprowadza się do przepytywania samych kierowców. Kilkadziesiąt tysięcy właścicieli aut dostaje do wypełnienia ankiety składające się z dziesiątek szczegółowych pytań. I to na bazie ich odpowiedzi powstają rankingi.

Jeden z takich raportów J.D. Power rozkładałem na czynniki pierwsze w lipcu ubiegłego roku. Celem badania było sprawdzenie, jak bardzo właściciele samochodów poszczególnych marek, są z nich zadowoleni. Firma przepytała ich dokładnie po trzech miesiącach od momentu, w którym wyjechali nowym autem z salonu. Czemu właśnie po trzech miesiącach? Bo wtedy zazwyczaj mijają zachwyty, a człowiek zaczyna dostrzegać w swoich czterech kołkach wady i mankamenty.

Kilka dni temu J.D. Power opublikowało zupełnie inny raport. Poświęcony niezawodności. W jego wypadku również przepytano kilkadziesiąt tysięcy użytkowników samochodów 32 marek. Tym razem jednak nie chodziło o nowe samochody, ale auta z rocznika modelowego 2018. czyli mniej więcej trzylatki. Ich właścicielom zadano 177 pytań podzielonych na kilka kategorii, m.in. silnik i skrzynia biegów, audio i systemy komunikacji, wentylacja i klimatyzacja, zawieszenie i układ kierowniczy, elektronika itd.

Po zebraniu wszystkich ankiet policzono liczbę usterek przypadającą na 100 pojazdów. Tegoroczna średnia dla całej branży to 121 usterek. A jakie są najbardziej niezawodne marki? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tej tabeli: